نکاتی در مورد انتخاب اجاق گاز

در هنگام خرید اجاق گاز، نوع اجاق‌های گازی، الکتریکی، اجاق‌های بزرگ و قدیمی یا اجاق‌های توکار با شعله‌های مجزا، مواردی هستند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. گرچه فضای مورد استفاده، بودجه و سلیقه شخصیتان تا حد زیادی در انتخاب شما تاثیرگذار خواهد بود؛ پس پیشنهاد ما به شما این است که کاتالوگ‌های مربوط را مطالعه و مدل‌های مختلف اجاق‌، امکانات و پیشرفته‌ترین فناوری‌های موجود را بررسی کنید.

هنگام خرید اجاق گاز فردار دقت کنید که فر آن اجاق مطابق نیاز شما باشد. اگر بتوان ظرفیت داخلی آن را از بیرون برآورد کرد بهتر است. در صورت امکان، فری تهیه کنید که در یا در‌های شیشه‌ای داشته باشد. زیرا در شیشه‌ای آسان‌تر شسته می‌شود و به راحتی می توان آن را پاکسازی کرد. در این مدل فرها میتوانید در زمان پخت مواد داخل آن را ببینید و تحت کنترل خود داشته باشید.

اجاق‌های امروزی بسیار متنوع‌تر از انواع قدیمی است و دارای کباب‌پزها، شعله‌هایی برای سرخ‌کن‌های بزرگ، جایی خاص برای تابه و انواع دو شعله‌ای یا شش شعله‌ای هستند. بعضی اوقات در هنگام خرید اجاق باید شعله ها را جداگانه خریداری نمایید. پس توجه کنید تا هنگام انتخاب اجاق پاسخگوی نیاز و آشپزخانه شما باشد. شعله‌ها جنس های متنوعی مانند استیل، لعابی و شیشه ای دارند.

ترموکوپل

یکی دیگر از نکات پر‌اهمیت هنگام انتخاب اجاق‌ گاز‌ داشتن ترموکوپل و فندک است. ترموکوپل یکی از قطعات ایمنی است که به محض خاموش شدن شعله، گاز را قطع می نماید. شاید استفاده از این مدل از گازها کمی برای خانمها مشکل باشد. زیرا باید چند ثانیه تامل کرد تا شمعک داغ شود. مهمترین شاخص در اجاق گاز ها اجباری بودن استاندارد در آنهاست و توصیه می کنیم که علاوه بر توجه به نشان استاندارد به اعتبار مارک تجاری و خدمات پس از فروش اجاق گاز نیز توجه نمایید.

از آنجایی که اجاق گاز یکی از پرمصرف‌ترین و در عین‌حال بادوام‌ترین لوازم منزل به شمار می آید، بهتر است تا در صورت امکان نوع باکیفیت‌تر آن خریداری شود. زیرا گاهی هزینه تعمیر اجاق‌گاز‌های بی‌کیفیت در طول چند سال بیشتر از یک اجاق گاز خوب می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید که فرهای خودشوی، عموما فضای پخت کمتری دارند.